Designer: Joomla Templates 3.2

Perorální glukokortikoidy ( např. Prednison, Medrol) užívá v České republice 0,9 % celé populace. Přestože jsou nežádoucí účinky těchto léčiv na kost dobře známy, preventivní léčebné opatření, která účinně snižují riziko zlomenin při užívání glukokortikoidů dostává jen v průměru 50% nemocných. Statistické údaje uvádějí při dlouhodobé léčbě glukokortikoidy některou z osteoporotických zlomenin až u poloviny pacientů, např. u pacientů s revmatoidní artritidou byl zjištěn výskyt samovolných zlomenin obratlů až u 30% pacientů.

Glukokortikoidy jsou pro své protizánětlivé a imunosupresivní účinky užívány zejména při respiračních onemocněních (asthma bronchiale, chronická obstrukční plicní nemoc) a k léčbě neinfekčních zánětlivých onemocnění (zejména střev, revmatoidní artritidy a systémového lupus erythematodes) a déle u pacientů s roztroušenou sklerozou v neurologii. I když riziko rozvoje osteoporózy závisí na dávce glukokortikoidu a trvání glukokortikoidní léčby, za rizikovou dávku se považuje 5 mg a více, zlomeniny vznikají i při denní dávce prednizolonu 2,5 mg . Postižení kosti se může objevit už za několik měsíců od začátku léčby glukokortikoidy.

Rozvoj řídnutí kostí – osteoporózy- jako vedlejšího účinku léčby glukokortikoidy je tedy ve velké míře podceňován. Přitom následky tohoto poškození ve formě zlomenin mohou komplikovat stav pacienta, který je již silně poznamenán základní chorobou, pro kterou jsou tyto léky podávány. Zlomeniny obratlů páteře se velmi často objevují nikoliv po pádu ale samovolně, kdy pacient náhle cítí bolest v zádech bez předchozíhou úrazu. Tento typ zlomeniny kromě dlouhotrvající bolesti může zapříčinit další zhoršení stavu pacienta. U pacientů léčený glukokortikoidy pro chronickou obstrukční chorobu plic můžou zlomeniny obratlů páteře zhoršovat dýchání, protože stav páteře je důležitý pro rozpínavost hrudníku při dýchání. Stejně tak u revmatoidní artritidy nebo roztroušené sklerózy můžou zlomeniny obratlů podstatně zhoršit schopnost pohybu, soběstačnosti a kvalitu živosta. Málo se ví ve veřejnosti, že po zlomenině krčku stehenní kosti umře 20-30% pacientů do 1 roku po zlomenině.

Míru poškození kosti lze snadnu zjistit pomocí denzitometrického vyšetření. Jde o velmu jednoduché, bezbolestné, pohodlné vyšetření. Toto vyšetření tvá pouze několik minut. Na základě tohoto vyšetření a analýzy rizikových faktorů může lékař navrhnout léčbu jak v rámci prevence, tak v rámci již rozvynutého onemocnění – osteoporózy.

Nike air jordan Sneakers | Nike Air Force 1 , Sneakers , Ietp STORE
TOPlist
Monday the 29th. vše pro seniory.